Wigilia – Wielka Sobota oraz dzień Zmartwychwstania Pańskiego

31 marca, Wielka sobota, to ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, a zarazem trzeci i ostatni dzień Triduum Paschalnego, tuż przed Niedzielą Wielkanocną. W naszej parafii był to wyciszający dzień oczekiwania na przyjście Chrystusa.

Cały ten dzień trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy przygotowanym Bożym grobie, imitującym skały w jakich został pochowany Jezus Chrystus w dzień swojej męki. Przy adorowanym grobie tradycyjnie czuwali strażacy oraz harcerze. W dniu tym, przed wieczorną liturgią można było poświęcić w kościele pokarm jaki będzie spożywany w Wielką Niedzielę. Parafianie niosąc w swoich koszykach wielkanocne potrawy, ukazywali siłę polskiej tradycji. W Wielką Sobotę w Kościele Katolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze św. Co prawda, po zapadnięciu zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, ale należy już ona do obchodów Niedzieli Wielkanocnej. Wieczorem, gdy zapadła już noc rozpoczęła się msza. Poza kościołem rozpala się ogień aby go poświęcić. Po rozpaleniu paschału, który jest symbolem światła Chrystusa, rozpoczęła się procesja. Po tym obrzędzie zaczęła się Liturgia Słowa. W dzień ten jest ona bardzo bogata. W naszej parafii odczytane zostały cztery czytania, przy których wszyscy wsłuchiwali się w orędzie wielkich dzieł, jakich dokonał Pan Bóg. Szczególnie ważne w Liturgii Słowa były dwa śpiewy: Gloria, któremu towarzyszy bicie dzwonów, a które symbolizuje przejście ze Starego Przymierza do Nowego Testamentu, oraz Alleluja, która pojawia się w Liturgii pierwszy raz od początku Wielkiego Postu. Po Ewangelii nastąpiła homilia. W naszej parafii była wygłoszona poprzez księdza proboszcza, bardzo rzeczowo i tematycznie do obchodzonego święta, jednak nie była ona dosłowna a z przesłaniem do życia codziennego. Po pięknej Liturgii Słowa nastąpiło poświęcenie wody przy chrzcielnicy. Obrzęd ten upamiętnia cudowne przejście Narodu Wybranego przez wody Morza Czerwonego. Następnie rozpoczęła się Liturgia Eucharystyczna, którą zakończyło piękne przyjęcie Jezusa w nasze serca. Cała msza Wigilii Paschalnej pełna była symboliki ze Starego Testamentu. Parafianie wsłuchując się w jej tekst mogli przenieść sens na własne doświadczenia, co mocno łączyło więź z obchodzonymi Świętami Wielkanocy.

Poświęcenie Pokarmów Wielkanocnych 2018

Liturgia Wielkiej Soboty 2018 roku

 

Dnia 1 kwietnia 2018 roku w naszej parafii obchodzony był dzień Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Było to piękne i bardzo uroczyste wydarzenie, które tradycyjnie rozpoczęła Rezurekcja, a przed nią Wigilia Paschalna, wielkiej soboty. W dzień ten wszyscy świętowali zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią i złem. Wszystkie msze święte odbyte w tym dniu, są wyjątkowe i wspaniałe ze względu na swą tematykę. Radosne pieśni, towarzyszące w tym dniu, również kładły nacisk na istotę Wielkiej Nocy. Parafianie wychodzący z kościoła z nadzieją udali się do domów, aby spożyć tradycyjne, wielkanocne śniadanie z gronem bliskich. Święta te, oraz ich sens jakim jest zwycięstwo Boga nad złem jest przesłaniem aby każdy z nas, każdego dnia pragnął zwyciężać nad grzechem w swoim życiu, dając jak najlepszy przykład sobie i innym.

http://sonina.przemyska.pl/2018/04/02/procesja-rezurekcyjna/

Ta strona używa plików cookies. ROZUMIEM