Chór Camerata

,,Gdzie słyszysz śpiew, tam idź, tam dobre serca mają
Źli ludzie- wierzaj mi – Ci nigdy nie śpiewają”

J.W. Goethe

,, Dążyć, szukać, znaleźć i nie ustępować”
A.Tennyson

  Szanowni Państwo, proszę  sobie wyobrazić – listopad 1997 roku,  w Soninie w domu prywatnym, w mieszkaniu Ewy Drewniak, odbywa się pierwsza próba chóru. Ewa – jego założycielka i dyrygentka, spełnia swoje długoletnie marzenie, by w jej rodzinnej miejscowości powstał chór mieszany, który wzbogacałby swoim śpiewem uroczystości   kościelne. Wynikiem jej uporu i dążenia do celu było zorganizowanie  zespołu, którego członków łączy do dziś pasja wspólnego śpiewania. I chociaż przez ostatnich 25 lat skład chóru stale ulegał zmianie, to trzon jego jest niezmienny. Wielkim wyzwaniem dla Ewy Drewniak było wyuczenie i wdrożenie do śpiewania na 4 głosy, tych członków chóru, którzy nie przeszli muzycznej edukacji – naszej dyrygentce udało się to  wyśmienicie.

  W ciągu 25 lat chór Camerata występował na koncertach w kraju i za granicą – na Ukrainie, Węgrzech, Włoszech, śpiewając w kościołach, bazylikach, domach  kultury,  w plenerze, na piknikach. Wykonywaliśmy pieśni religijne, sakralne, patriotyczne, ludowe, i inne, nie tylko po polsku ale też w języku angielskim, niemieckim, włoskim, ukraińskim, węgierskim, i łacińskim.  Zawsze byliśmy otwarci na propozycje płynące do nas.

  Ponieważ Ewa ma niezwykły talent trafnego doboru pieśni, utwory wybrane przez nią, które  wykonuje chór,  zachwycają nie tylko pięknem, tradycyjnością, ale też innowacyjnością i współczesnym charakterem. Możemy się więc pochwalić niezwykle zróżnicowanym repertuarem, w skład którego wchodzą pieśni Mikołaja Gomółki, Amadeusza Mozarta czy Józefa Świdra.  Duży stopień trudności wielu z nich – czyni  go jeszcze bardziej atrakcyjnym.

  W ciągu tych 25 lat naszej działalności zgromadziliśmy : 168 pieśni maryjnych, pasyjnych i przygodnych; 64 kolędy; 10 różnych opracowań Alleluja wykonywanych przed Ewangelią; 55 utworów  ludowych patriotycznych i innych; 5 utworów tzw. okazjonalnych. Razem więc zebrało się 302 utwory, z których każdy po krótkiej próbie jesteśmy w stanie zaśpiewać.

  Do znaczących osiągnięć zaliczamy: nagranie 3 płyt – mianowicie ,,Kolędy i pastorałki” dwie części, a trzecia to utwory sakralne  i eucharystyczne o tytule ,, Śpiewajmy Bogu”

  Często braliśmy udział w konkursach. Oto ważne i najbliższe naszemu sercu:
III miejsce na V i XII i wyróżnienie na XXI międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej ,,Cantate Deo”, w którym udział był dla nas zawsze wielkim wyróżnieniem i motywacją.
I miejsce w eliminacjach w Krasnobrodzie  do  Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek jaki zawsze odbywał się w Będzinie  i wyróżnienie właśnie na tym XIII Festiwalu.
II miejsce w V Przeglądzie chórów – Pieśni Pasyjne w Radymnie
Jednak sukcesem jaki cenimy najbardziej jest to, że istniejemy tak długo i wciąż możemy prezentować nasz śpiew.
Od 2000 roku Camerata należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Rzeszowie. Członkostwo to podnosi status chóru i zobowiązuje do utrzymywania określonego poziomu artystycznego. Współpraca z panią Marią Troniną – Telichowską była dla nas szczególnym zaszczytem.

  Wydarzeniem, o którym należy wspomnieć jest nawiązanie współpracy z chórem węgierskim i (przez krótki czas) również z ukraińskim. Pozwoliło to na integrację kulturową, wymianę doświadczeń a przez to i rozwój repertuarowy i artystyczny.  Kilkakrotnie  gościliśmy u siebie chór węgierski i my też wyjeżdżaliśmy w tamte strony, by uczestniczyć w świętach czy jubileuszach obchodzonych w ich rodzinnej miejscowości. Zawsze podejmowani byliśmy z wielką serdecznością i otwartością.

  Osobnym rozdziałem są nasze wycieczki . Włochy, Węgry, Ukraina i wiele polskich zakątków, takich jak: Częstochowa, Licheń, Święta Lipka, Wambierzyce, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Święty Krzyż, Święta Katarzyna, Malbork, oraz wiele innych. Fantastyczne miejsca, niezwykli ludzie spotykani po drodze. Miejsca w których występowaliśmy, pełne uroku, czasem tajemnicy, niezapomniane, często potem wspominane. Te wyjazdy mocno integrowały pozwoliły poznawać się od innej strony. Sprzyjały doskonaleniu umiejętności wokalnych.

  W 2020 roku kiedy ogłoszono Pandemię w związku z wybuchem epidemii Covid 19 , dla chóru czas się zatrzymał. Zawieszono działalność. Nastał czas wielkiej próby, strachu, zmagania się z przeciwnościami losu. Nie wolno się gromadzić, spotykać….. wszystkie placówki kulturalne pozamykane… Czas depresyjny. Każdy zatroskany o zdrowie swoje i bliskich. Czy ktoś w tych dniach, miesiącach myśli o śpiewaniu?
Rok 2020 – nie ma występów.

  I nadeszła lepsza wiosna, maj 2021 . Wznowienie prób, rozruszanie gardeł, przepon, pamięci.
Dążyć i nie ustępować.  Znów  śpiewamy – Święto Bożego Ciała, odpust, i następne, następne…
Chór Camerata wyszedł obronną ręką z tych ciężkich dni.

  A dzisiaj możemy się cieszyć, z radością świętować nasze 25 lecie działalności  i ….nadal śpiewać.

Bogu na chwałę – ludziom na pożytek

Ewa Hepnar

 

Galeria zdjęć z 25-lecia działalności chóru

Ta strona używa plików cookies. ROZUMIEM