Kompleksowa renowacja kościoła Jana Chrzciciela w Soninie – reportaż TVP Rzeszów
Tak kompleksowej renowacji modrzewiowy kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Soninie k. Łańcuta, nie przeszedł jeszcze nigdy. XVII-wieczna, drewniana świątynia miała szczęście do unijnych funduszy. Dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, ale też składkom od wiernych – została uratowana od zniszczenia. Zrujnowana podwalina, część więźby dachowej i wieża – groziły zawaleniem. Ale świątynię nie tylko udało się uratować lecz całkowicie przywrócić dawną urodę freskom i ozdobom wewnątrz kościoła.
Źródło: https://rzeszow.tvp.pl/42691456/kompleksowa-renowacja-kosciola-jana-chrzciciela-w-soninie
Obecny remont zakrojony był na największa skalę w historii parafii w Soninie. Kosztował blisko 3 miliony złotych. Ale dzięki niemu udało się uratować to, co między innymi zepsuły prace poprzednich ekip, np. w latach dwudziestych dwudziestego wieku. Dzięki temu kościół dziś na nowo został pokryty gontem, a nie blachą, a elewacja zewnętrzna została zabezpieczona na kolejne wieki. Filialny kościół znów wygląda jak perła drewnianej architektury. Prac było tak dużo, że nie wiadomo było od czego zacząć. Rozpoczęto więc od podwaliny.
Renowacji wymagała podłoga, schody na chór, boazerie, belki w więźbie dachowej. Do tego ołtarze, polichromie i rzeźby. Fundusze unijne i zbiórki od mieszkańców wystarczyły na kompleksowe naprawy. Dzięki temu znów można oglądać m.in. ołtarz przedstawiający Chrzest Chrystusa, a także Matkę Bożą, do tego belkę tęczową z rzeźbami Grupy Pasji, rzeźby św. Piotra i św. Pawła, obraz Chrystusa Umęczonego. Obecna świątynia datowana jest na drugą połowę XVII wieku. O poprzedniej natomiast mówiło się bastion wiary.
W 1624 r. mieszkańcy schronili się w kościele i otaczających go obwarowaniach broniąc się przed najazdem tatarskim. Dlatego świątynia w Soninie od zawsze otaczana była szczególną czcią. A kolejną kartką w kalendarzu najważniejszych wydarzeń na pewno będzie 19 maja 2019 roku. Oddanie kościoła po konserwacji i przywrócenie w nim kultu.
Źródło: https://rzeszow.tvp.pl/42884749/